Nové domovy dnes nevyrastajú len na stavebných pozemkoch, parcelách či zelených lúkach. Je to už zopár rokov, čo prišlo na rad aj stavanie „na stavbách“. Mnohí si prebudovali staré podkrovie na novú strechu nad hlavou alebo našli útulné hniezdočko v nadstavbe nad rodičovským či panelovým domom. Takéto bývanie má nepochybne svoje výhody – napríklad ušetríte za pozemok. Je však aj v súlade s princípmi feng šuej?
Podľa feng šuej neexistuje žiadna „dobrá“ alebo „zlá“ izba. Dokonca aj priestory s negatívnou charakteristikou z pohľadu feng šuej môžu mať na určitý čas priaznivý účinok. Každá miestnosť je použiteľná pre niekoho alebo na niečo a každý problém má svoje riešenie. Platí to aj v podkroví. Šikmý strop sa z hľadiska feng šuej považuje za nepriaznivý, pretože narúša prúdenie medzi zemskou a nebeskou energiou. To posilňuje energiu ohňa a vzniká tak priestor nevhodný na odpočinok. Nemusíte však mať hlavu v smútku. Všetky šikminy a nepravidelnosti v priestore sa dajú ošetriť podľa zásad feng šuej.
Pod tlakom šikmého stropu
V prírode sa stretávame len s plynulým pohybom. Vietor vanie do údolia, cez hory, okolo kameňov a stromov a miestami sa dostáva do vírov. Tam, kde sa energia čchi môže úplne voľne pohybovať, pretože nenaráža na pevné hranice, stáva sa príliš prudkou a rýchlou. Podobne to vyzerá aj v našich domovoch. A sú aj také miesta, kde energia chýba. Tmavé kúty a rohy majú stagnujúcu čchi a tá nás oberá o „životnú“ energiu. Aj príliš pomaly sa pohybujúca energia má tendenciu meniť sa na škodlivú a spôsobovať ochorenia. Šikmé stropy vytvárajú tlak smerom nadol, na čo ľudia často reagujú bolesťou hlavy, poruchami spánku, pocitmi strachu a inými problémami.
Ako v podkroví rozprúdiť energiu
V priestoroch pod šikmým stropom, kde sa energia pohybuje príliš pomaly, možno jej tok rozprúdiť svetlom. Žiariaci zdroj svetla otočený smerom hore, k šikmine, a teplo prúdiace z lampy energiu čchi zaktivuje a rozhýbe. Rozmiestnite preto malé nástenné lampy po obvode stien pod šikminami. Podobne pôsobia aj kvety, ktoré svojím rastom neustále vytvárajú novú energiu a odovzdávajú ju okoliu. Pretože rastliny si vytvárajú vlastné pole energie, môžu sa použiť aj na spomalenie príliš rýchlo sa pohybujúcej čchi.
Ak vám šikmý strop zhoršuje spánok, môžete minimalizovať vplyv nevyváženej cirkulácie vzduchu tým, že nad celou plochou postele nainštalujete vodorovný baldachýn. Negatívne pôsobenie šikmého stropu sa dá zažehnať aj zavesením dvoch bambusových píšťal, ktoré podporia stúpanie vzduchu dohora. Zaveste ich pod šikminu tak, aby nátrubky smerovali šikmo hore a konce píšťal boli natočené k sebe. Vytvoríte tak imaginárny trojuholník. Píšťaly by sa nemali navzájom dotýkať, ani by sa nemali dostať do kontaktu so stropom.
I keď platí, že všetko, čo prináša svetlo a vzduch je dobré, strešné okná nad posteľou alebo pracovným stolom sú výnimkou – vyvolávajú totiž pocit, že ste na očiach a nechránený. Pocit bezpečia vám pomôžu navodiť rolety alebo záclony, ktoré môžete zatiahnuť kedykoľvek, keď budete potrebovať súkromie.
Ak vám to priestor dovolí, umiestnite postele, pracovné miesto či pohovku v tej časti izby, kde je strop rovný. Miesta znehodnotené šikminami tak ostanú voľné na umiestnenie lámp, kvetov alebo televízora.
Podkrovie je miesto, ktoré so sebou z pohľadu feng šuej prináša mnoho negatív, preto treba k jeho zariaďovaniu pristupovať veľmi zodpovedne. Od kvality prúdenia energie čchi totiž závisí zdravie, úspech i bohatstvo tých, ktorí ho obývajú. Ak sa u vás vyskytli problémy, s ktorými si neviete poradiť, skúste vyhľadať odborníka z oblasti feng šuej a požiadajte ho o úpravu priestoru.
Využívajte výhody V.I.P. čitateľov.
V prípade otázok nás kontaktujte.
Radi Vám odpovieme a poradíme.
PhDr. Radka Aľakšová
0905 723 073